Directors

Executive Directors

Mr. Li Xiaoming (李小明), aged 51, since December 2020, has been the deputy general manager of Wuhan Port Group Co., Ltd.* (武漢港務集團有限公司), a subsidiary of Hubei Port Group and principally engaged in the provision of port related services and investment in real estate and construction projects, where he is mainly in charge of the monitoring and supervision of the overall operation of various departments. Since September 2020, Mr. Li has been the party secretary, chairman and general manager of Wuhan Port Container Co., Ltd.* (武漢港集裝箱有限公司), a company indirectly controlled by Hubei Port Group and principally engaged in port operation. Since December 2018, Mr Li has been the party secretary and chairman of Wuhan Port International Container Co., Ltd.* (武漢港務國際集裝箱有限公司), a company indirectly controlled by Hubei Port Group and principally engaged in the provision of port related services and port investment, construction, operation and management.

Mr. Li obtained the qualification as an accountant conferred by the Ministry of Finance of the PRC* (中華人民共和國財務部) in May 1997. Mr. Li completed his undergraduate study in Accounting at Zhongnan University of Economics and Law* (中南財經政法大學) in December 2005. From March 2001 to March 2004, Mr. Li had his postgraduate study of economics at Wuhan Municipal Party School* (武漢市委黨校). He completed his diploma education in finance and accounting from the Wuhan Institute of Water Transport Engineering* (武漢水運工程學院) in July 1991.


Mr. Qiao Yun (喬雲), aged 50, since November 2020, has been the party secretary and chairman of Wuhan Xingang Hanjiang Container Co., Ltd.* (武漢新港漢江集裝箱股份有限公司), a company indirectly controlled by Hubei Port Group and principally engaged in the provision of freight and warehousing logistics related services.

Mr. Qiao obtained the qualification as a senior engineer conferred by Wuhan Municipal Human Resources and Social Security Bureau* (武漢市人力資源和社會保障局) in October 2005. He obtained his bachelor’s degree from the Wuhan Jiaotong University* (武漢交通科技大學) in June 1994, majoring in hoisting, transportation and construction machinery.

 

Non-executive Directors

Ms. Zhou Wei (周薇), aged 34, is the sole director of the Offeror. Since July 2020, she has also been the deputy head of the investment and development department of Hubei Port Group. Since April 2021, Ms. Zhou has been a supervisor of Wuhan Comprehensive Transportation Research Institute Co., Ltd* (武漢綜合交通研究院有限公司), a subsidiary of Hubei Port Group and principally engaged in comprehensive transportation planning and technical consultation.

Ms. Zhou has been a member of The Association of Chartered Certified Accountants since September 2015. She obtained her postgraduate’s degree of international accounting and finance from the City University of London in October 2011, and her bachelor’s degree of management science from the Fudan University* (復旦大學) in July 2010.


Mr. Xu Aoling (徐傲凌), aged 46, since October 2021, has been the deputy head of the corporate finance department of Hubei Port Group. Since April 2021, Mr. Xu has also been a supervisor of Wuhan New Port Yangluo Bonded Area Development and Management Co., Ltd.* (武漢新港陽邏保稅園區開發管理有限公司), a subsidiary of Hubei Port Group and principally engaged in customs-supervised cargo warehousing services and other port related services. Mr. Xu joined Hubei Port Group in August 2016 as the senior supervisor of finance department.

Mr. Xu obtained his bachelor’s degree of economics from the Zhongnan University of Finance and Economics* (中南財經大學) in July 1997.

 

Independent Non-executive Directors

Mr. Chau Kwok Keung (鄒國強), aged 45, is the chief financial officer of BetterLife Holding Limited, a company listed on the Stock Exchange (Stock Code: 6909) since September 2020 and was appointed as an executive director in December 2020, where he is mainly responsible for overall financial planning and management, company secretarial affairs, coordination of investors relations and administrative work. From November 2007 to January 2020 and June 2008 to January 2020, Mr. Chau served as the chief financial officer and an executive director, respectively, of Comtec Solar Systems Group Limited, a company listed on the Stock Exchange (Stock Code: 712), where he was responsible for its corporate financial and general management. Mr. Chau was also appointed as (i) an independent non-executive director and the chairman of the audit committee of Qingdao Port International Co., Ltd., a company dual-listed on the Stock Exchange (Stock Code: 6198) and the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601298) from May 2014 to May 2019; (ii) an independent director of The9 Limited, whose shares are listed by way of American Depository Shares on NASDAQ (NASDAQ: NCTY), since October 2015; (iii) an independent non-executive director and the chairman of the audit committee of China Xinhua Education Group Ltd., a company listed on the Stock Exchange (Stock Code: 2779), since October 2017; (iv) an independent non-executive director of China Tobacco International (HK) Company Limited, a company listed on the Stock Exchange (Stock Code: 6055.HK), since December 2018; (v) an independent non-executive director and the chairman of the audit committee of Forward Fashion (International) Holdings Company Limited, a company listed on the Stock Exchange (Stock Code: 2528) from December 2019 to August 2021; (vi) an independent non-executive director of Bank of Zhangjiakou Co., Ltd (張家口銀行股份有限公司), since April 2020; (vii) an independent non-executive director and the chairman of the audit committee of Suzhou Basecare Medical Corporation Limited, a company listed on the Stock Exchange (Stock Code: 2170), since October 2021. Mr. Chau also acted as a member of supervisory board of RIB Software AG, a software company in Germany, which was listed on the Frankfurt Stock Exchange (Stock Code: RIB), from May 2010 to June 2013.

Mr. Chau has been a member of the Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) since June 2002, a Chartered Financial Analyst of CFA Institute since September 2003 and a member of Hong Kong Institute of Certified Public Accountants (HKICPA) since July 2005. He also obtained a certificate of Qualified Independent Director from the Shanghai Stock Exchange since August 2017 and was approved by China Banking Regulatory Commission* (中國銀行業監督管理委員會) as qualified director of banking institutions in China since March 2020. Mr. Chau has been a fellow member of the Institute of Public Accountants (IPA) of Australia and Institute of Financial Accountants (IFA) since June 2020.

Mr. Chau obtained his bachelor’s degree of business administration from the Chinese University of Hong Kong in December 1998.


Mr. Fu Xinping (付新平) (formerly named as Fu Xinping (傅新平)), aged 59, works for the Wuhan University of Technology* (武漢理工大學) (one of its predecessors is Wuhan Institute of Water Transport Engineering* (武漢水運工程學院) which was later renamed as Wuhan University of Transportation and Technology* (武漢交通科技大學)) since July 1987, with his current position as the professor of the School of Economics. Since December 2016, Mr. Fu has also been an independent director of Wuhan Express Holding Group Co., Ltd.* (武漢運通控股集團有限公司), a company owned by Hubei Port Group as to 7.5 percent equity interest and principally engaged in investment in transportation, logistics and real estate.

Mr. Fu. was admitted as a professor in transportation by the Assessment Committee on Qualifications for Professional and Technical Positions of Wuhan University of Transportation and Technology* (武漢交通科技大學專業技術職務評審委員會) in November 1999. In December 1999, Mr. Fu was also recognised as a certified supervisory engineer* (專業監理工程師) by the Transportation Department of the PRC. Mr. Fu completed his postgraduate study from the Department of Management Engineering of Wuhan Institute of Water Transport Engineering* (武漢水運工程學院), majoring in Transportation Management Engineering in July 1987. He obtained his bachelor’s degree in engineering from the Department of Marine Mechanical Engineering of Wuhan Institute of Water Transport Engineering* (武漢水運工程學院) in July 1983.


Dr. Mao Zhenhua (毛振華), aged 58, took office as an independent non-executive Director in January 2016. He has been a member of the Nomination Committee, Audit Committee and Remuneration Committee of the Company since January 2016. Dr. Mao graduated from Wuhan University with a Doctorate Degree in Economics. Dr. Mao had carried out economic analysis and policies research for the Statistics Bureau of Hubei Province, Hubei Provincial Policy Research Office, Hainan Provincial Government Research Office and the Research Office of the State Council. Dr. Mao is the founder of China Chengxin Credit Management Co. Ltd., who has successively served as its general manger, chairman and general manager, chief executive officer and chairman, and a substantial shareholder and controlling party of China Chengxin International Credit Rating Co., Ltd.. Dr. Mao also serves as a professor of Renmin University of China, a director of Institute of Economic Research of Renmin University of China, a professor of Wuhan University and the dean of Dong Fureng Economic & Social Development School of Wuhan University, and has been engaged to serve as a professor of Faculty of Economics and Business Administration of the University of Hong Kong since 2022. Dr. Mao has served as a non-executive director, a member of the audit committee and the chairman of the strategy committee of Meilleure Health International Industry Group Limited (formerly known as U-Home Group Holdings Limited, stock code: 2327), a company listed on the main board of the Stock Exchange, since October 2015. Currently, Dr. Mao also serves as an independent non-executive director as well as the chairman of the nomination and the remuneration committee of China Bohai Bank Co., Ltd. (a company listed on the main board of the Stock Exchange, stock code: 9668), an independent non-executive director of Airstar Bank Limited and Gravitation Fintech HK Limited.